Kwiecień 17th, 2020
Sektor gospodarki zajmujący się produkcją maszyn rolniczych nie przestaje rosnąć, dzięki wzrastającemu zapotrzebowaniu na żywność. Przedsiębiorstwa typu OEM muszę dorównać kroku temu zapotrzebowaniu, a jednocześnie dostarczać coraz to bardziej wydajne traktory, kombajny, rozsiewacze, siewniki i brony, które pozwolą na zwiększanie plonów. Coraz bardziej powszechne staje się użycie technik gięcia metali w celu zoptymalizowania konstrukcji, produkcji i pakowania sprzętu rolniczego.
Matthew Pritchard, Project Manager w Barnshaws Section Benders, światowej klasy firmie, której trzonem działalności jest gięcie metali, zbadał w jaki sposób firmy zajmujące się produkcją sprzętu rolniczego mogą czerpać korzyści z gięcia metali.
Przy projektowaniu sprzętu rolniczego punktem wyjścia jest konstrukcja podwozia. Podwozie zbudowane jest zazwyczaj z twardej blachy, której poszczególne elementy są przykręcane do siebie lub spawane. Tego typu konstrukcja ma swoje wady, gdyż wymaga dużego nakładu produkcji. Rozwiązaniem może być zastosowanie metody gięcia blachy na prasach krawędziowych. Metoda ta eliminuje potrzebę spawania podwozia, dzięki czemu konstrukcja podstawy jest jednakowo wytrzymała, ale sam proces produkcji podwozia zostaje znacznie przyspieszony. Gięcie na prasach krawędziowych może być stosowane z dużą powtarzalnością na blachach niemal każdej grubości i wielkości. Przedsiębiorstwa typu OEM, musiałyby wskazać, które partie podwozia zyskałyby na zastosowaniu gięcia na prasach krawędziowych. Tego typu rozwiązania w sektorze gospodarki o tak wysokim zapotrzebowaniu na produkt, znacząco poprawiają wydajność całej produkcji.
Utrzymującą się tendencją na rynku maszyn rolniczych jest produkcja coraz to większych i mocniejszych pojazdów rolnych. Ma to wpływ na zwiększenie wydajności oraz trwałości maszyn w polu. I w tym przypadku gięcie metali może wpłynąć na większą atrakcyjność maszyn, będąc alternatywą dla spawania. Elementy gięte są, bowiem jednakowo wytrzymałe jak elementy spawane, ale wymagają mniejszych nakładów produkcyjnych. Gięte profile mają jeszcze jedną zaletę, mianowicie są lżejsze od elementów spawanych, dzięki czemu producenci maszyn rolniczych mogą projektować większe pojazdy, które jednocześnie będą miały mniejszą wagę.
Doskonałym przykładem do zastosowania metali giętych w konstrukcji maszyn rolniczych jest silosokombajn. Silosokombajn przekazuje masę rozdrobnioną do sąsiadującej przyczepy za pomocą wyrzutnika (rodzaju podajnika). Zastosowanie giętych podajników w silosokombajnach ułatwia przekazywanie masy rozdrobnionej, a co za tym idzie wpływa na mniejsze zużycie podajników. To z kolei wydłuża żywotność podajników i ogranicza potrzeby serwisowania.
Metale gięte można również zastosować do projektowania kabiny kierowcy. Wszystkie nowoczesne samobieżne maszyny rolnicze posiadają kabinę kierowcy. Jest ona ważna dla komfortu i bezpieczeństwa kierowcy. Zastosowanie metali giętych w konstrukcji kabiny kierowcy może wpłynąć na poprawę jakości oraz zapewnienie bezpieczeństwa. Można zastosować zarówno mniejsze profile jak i większe kształtowniki.
Firma Barnshaws Section Benders posiada niezachwianą reputację w gięciu stali i gięciu aluminium, wspierając takie sektory jak transport, konstrukcja, offshore czy architektura. Firma posiada prasy krawędziowe o nacisku do 1000 ton, z możliwością gięcia profili o długości do 12m; możliwość gięcia indukcyjnego rur o średnicy do 813 mm oraz gięcia profili o długości do 35m. Firma Barnshaws jest w stanie zrealizować niemal każde zamówienie na dowolną ilość w szybkim czasie. Doświadczenie w usługach gięcia metali dla sektora transportu, posiadanie szerokiej gamy maszyn oraz bogate doświadczenie pracowników zapewnią, że również potrzeby przedsiębiorstw typu OEM z sektora rolnictwa uda się zaspokoić.